Kire NE bízd a weboldalad készítését – az én történetem

weboldal keszito legjobb

Csináltattam egy weboldalt igen sok pénzért, hogy biztosan megfelelő minőségű legyen – nem jött be. Ma már tudom, nem elég, ha valaki drágán dolgzik. De akkor mi alapján döntsem el, kire bízom az oldalam elkészítését? Összegyűjtöttem neked

Azért írom le a saját történetemet, mert iskolapéldája annak, hogy NE válassz weboldalkészítőt! Remélem, segítség lesz számodra.

Egy weboldal elkészítése komoly döntés, amely jelentős befektetést igényel, mind anyagi, mind időbeli szempontból. Fontos, hogy minden részletet előre tisztázz, és az elvárásokat írásban rögzítsd, hiszen egy alaposan megtervezett szerződés nemcsak a te érdekeidet védi, de egyértelművé teszi a kivitelező számára is, hogy milyen eredményt vársz el.

Ebben az írásban személyes tapasztalataimat (is) beleírtam, hogy mielőtt döntesz a weboldalkészítő személyéről, mit érdemes mérlegelni. Egy rossz választás akár fél- egy millió forintba is fájhat.

I. A design megfeleljen számodra: forma és vizuális stílus

Sokan kizárólag a weboldal design-jára fókuszálnak, holott a megjelenés csak egy része a sikeres weboldalnak, de nagyon fontos része a sikernek.

A látogató a weboldaladra érkezve fogja eldönteni, ki is vagy te valójában, bízhat-e benned, szakember vagy-e a területeden, kedves vagy-e, akar-e valed dolgozni.

Tudom, nem jogos egy weboldal alapján mindezt eldönteni, de mégis ez a valóság. Fontos tehát, hogy az oldalad kifejezze, amit képviselsz, aki te vagy.

  • Az első lépésként érdemes áttekintened különböző sablonokat és stílusokat, hogy tisztábban lásd, milyen irányba szeretnél elindulni. Érdemes beütni a keresőbe, hogy “website template”, így sok közül tudsz majd választani. Ami tetszik, mentsd el egy doksiba, vagy készíts képernyőfotót róla.
  • Miután meghatároztad az elképzeléseidet, nézd meg a kiválasztott szakember referenciáit, és győződj meg róla, hogy képes-e olyan megjelenést létrehozni, ami megfelel az elvárásaidnak.
  • Érdemes egy stílustervet is kérni tőle (pl. Figmával könnyű elkészíteni), még ha ennek plusz költsége van is – ez segíthet elkerülni a félreértéseket a projekt későbbi szakaszaiban és a csalódást, hogy csilliárdokért készítettek neked egy számodra ronda honlapot.

II. Funkciók megfelelőek legyenek: az alapoktól a speciális igényekig

A designnál is fontosabb a weboldal funkcionális kialakítása. Ez esetben is jobb, ha nézelődsz. Nézz meg néhány konkurens honlapot, ők hogyan kommunikálnak a témádban? Milyen a menüjük, mi tetszik, mt szeretnáél elkerülni?

  • Gondold át, hogy az oldalad milyen funkciókat kell, hogy ellásson, és győződj meg róla, hogy a webfejlesztőnek van tapasztalata ezek megvalósításában. Például, ha egy tanfolyami oldalt szeretnél, ahol több bővítménynek is együtt kell működnie, kérdezd meg, hogy rendelkezik-e ilyen irányú tapasztalattal.
  • Azt is tisztázd, hogy mi történik akkor, ha a weboldal nem működik megfelelően: milyen visszatérítési vagy garanciális feltételek vonatkoznak rád? Nekem adtak már a kezembe olyan szerződést, amelyben az állt, hogy ha nem tudja megcsinálni a weboldalkészítő, amit vállalt, akkor csendben elbúcsúzunk egymástól. Arról, hogy egy forintot is visszakapnék, szó sem volt.Ilyeneket nem szabad aláírni.



III. Integrációs lehetőség a levelezőrendszerekkel

  • Fontos kérdés, hogy a weboldal összeköthető-e az általad használt levelezőrendszerrel, vagy más eszközökkel. Hiszen az ügyfeleiddel való kapcsolattartás hosszútávon elengedhetetlen.
  • Tudd meg, hogy a kiválasztott szakember melyik rendszert javasolja, milyen havi díjakra kell számítanod, és biztosan az a megoldás-e a legmegfelelőbb számodra.
  • Az is lényeges, hogy vállalja-e a rendszer kezelésének betanítását és meddig teheted fel ingyenesen a kérdéseidet. Ha már fizetned kell érte, akkor mennyi lesz az óradíja?

IV. Használhatóság és oktatás: hosszútávú támogatás

Egy weboldal elkészítése után kulcsfontosságú, hogy megtanulj bánni vele.

  • Kérdezd meg, hogy a weboldalkészítő milyen formában biztosítja a kezelés betanítását, és hogy az anyagok elérhetőek lesznek-e a későbbiekben is.
  • Ezt hosszú távon is biztosítani kell, hiszen a weboldalad folyamatosan fejlődni fog, és ehhez szükséged lesz támogatásra. Fontos, hogy ez a segítség elérhető legyen a későbbiekben is.
  • Fontos kérdés: meddig vállalja ezt külön díjazás nélkül?

V. Garanciák és támogatás: meddig és milyen feltételekkel?

Egy weboldal akkor ér igazán sokat, ha a készítője a jövőben is elérhető marad számodra.

  • Tudd meg, hogy milyen hosszú ideig fordulhatsz hozzá problémákkal, és milyen feltételekkel. Vannak fejlesztők, akik akár egy évig is vállalják a weboldal támogatását, de kérdés, hogy mi történik ezen időszak után. Mekkora óradíjra kell számolnod?
  • Különösen fontos, hogy tisztázd, milyen időn belül várhatsz választ, ha például egy hiba miatt leáll az oldalad. Legyen ez beírva aszerződésbe, mert nagyon kellemetlen tud lenni, ha napokig elérhetetlen a fejlesztő.


VI. Technológiai alapok: milyen platformok és költségek

Milyen rendszerben dolgozik a weboldalkészítő?

  • A legtöbb szakember WordPress-t vagy más népszerű platformot használ, azonban ezeknek a rendszereknek szinte biztosan lesznek hosszútávú rejtett költségei is. Sokan nem is gondolnak arra, hogy egyes bővítmények és sablonok előfizetéséért az első év után fizetni kell. Ezért előre tisztázd, hogy milyen költségek merülnek majd fel.
  • Kérdezz rá, vannak-e olcsóbb alternatívák, amelyek szintén megfelelnének az igényeidnek.
  • Személyes tapasztalat, hogy egyik weboldalba (szükségtelenül) olyan funkciót épített a készítő, ami aztán évente több, mint 150 000 forintos költséggel járt. Mondanom sem kell, az egészet újra csináltuk a felesleges költségek elkerülése végett.
  • FONTOS! Ne dőlj be annak, ha valaki arra hivatkozik, hogy a drága bővítményeket nem kell majd előfizetned, mert a honlap anélkül is működni fog. Valóban működni fog, csak mivel nem kapcsz hozzá frissítéseket, bizonyos funkciókat nem tudsz majd használni és a hackertámadásoknak épp a nem frissített, könnyen feltörhető honlapokat esnek áldozatul.

VII. SEO ismeretek és gyakorlat:

Fontos, hogy a weboldalkészítő értsen a keresőoptimalizáláshoz (SEO).

  • Egy szép és jól működő weboldal nem ér sokat, ha nem találják meg a keresőkben. Kérdezd meg, hogy milyen SEO beállításokat alkalmaz, és mennyire követi a legújabb keresőoptimalizálási trendeket.
  • Kérj tőle példákat korábbi munkáira, hogy lásd, sikerült-e jó helyezéseket elérniük a keresőkben.
  • Lehet, hogy a SEO-ért külön díjat kér, amit még nem akarsz kifizetni, de az alap SEO részét kell, hogy képezze a munkájának.
  • Tisztázzátok, hogy mi számára az alap SEO?

VIII. Reszponzív design mobilra is:

A weboldalnak jól kell működnie különböző eszközökön, beleértve a mobiltelefonokat és tableteket is.

  • Győződj meg róla, hogy a weboldalkészítő reszponzív dizájnt alkalmaz, és tesztelni fogja az oldalt különböző eszközökön és böngészőkön, hogy mindenhol megfelelően jelenjen meg.
  • Tisztázzátok, meddig fordulhatsz hozzá, egy-egy ilyen jellegű probléma miatt?

IX. Karbantartási szolgáltatások:

Tudd meg, hogy a weboldalkészítő vállalja-e a weboldal karbantartását a jövőben.

  • A weboldalak rendszeres frissítést igényelnek, különösen ha biztonsági szempontokról van szó.
  • Kérdezd meg, hogy milyen karbantartási szolgáltatásokat kínál, és mennyiért.
  • Arra is kitérhettek, esetleg elég-e a te tudásod ahhoz, hogy elvégezd a frissítéseket – mert egy alap oldalt frissíteni minimális tudást igényel.

X. Integráció más rendszerekkel:

Lehet, hogy szeretnél integrálni a weboldalad más rendszerekkel, például CRM-mel, hírlevélküldő szolgáltatásokkal, vagy akár fizetési kapukkal.

  • Kérdezd meg, hogy van-e tapasztalata a kiválasztott szakembernek ezekben az integrációkban, és mennyi időt vesz igénybe a megvalósításuk.
  • Van-e ezeknek előfizetési díjuk? Mert általában van.
  • Vegyünk pl. egy hírlevélküldő rendszert: van olyan, ami 1000 feliratkozóig ingyenes és van, ahol azonnal fizetned kell. Elég sok pénzt el lehet havi szinten költeni előfizetésekre.

XI. Egyedi fejlesztések:

Ha speciális igényeid vannak, például egyedi funkciókat szeretnél a weboldalon, akkor győződj meg róla, hogy a weboldalkészítő képes egyedi fejlesztésekre is.

  • Nézd meg, hogy van-e tapasztalata egyedi megoldások kidolgozásában és implementálásában.
  • Ha azonban nincs ilyenre szükséged, akkor egy kedvezőbb árú, egyszerűbb szolgáltatás is megteszi.

XII. Biztonsági beállítások lesznek?

A weboldalad biztonsága kiemelten fontos.

  • Kérdezd meg, hogy milyen biztonsági intézkedéseket tesz a szakember a weboldal védelme érdekében.
  • Fontos, hogy a weboldal védve legyen a hackertámadásokkal és egyéb online fenyegetésekkel szemben.
  • Beszéljétek meg, mit tehetsz te a biztonság érdekében.
  • Az is fontos elem, hogy a weboldalról készüljenek időnként biztonsági mentések. Ezt ugyan a legtöbb tárhelyszolgáltató is megteszi, de jó, ha az oldalon van olyan bővítmény, amely ez elvégzi. Kérdezz rá, hogy ez be van-e állítva. Az ilyen bővítmények ingyenesen is hozzáférhetők.

XIII. Tárhely és domain:

Kérdezd meg, hogy segít-e a tárhely és a domain név kiválasztásában, illetve azok kezelésében.

  • Ha nem, akkor tisztázd előre, hogy neked kell-e külön szolgáltatót keresned ezekhez.
  • Az is fontos, hogy a kiválasztott tárhely megfeleljen az oldalad igényeinek.

XIV. Átláthatóság és kommunikáció:

Fontos, hogy a weboldalkészítő átláthatóan kommunikáljon veled a folyamat során.

  • Legyen nyitott a kérdéseidre, és rendszeresen tájékoztasson a projekt állapotáról.
  • Egy rossz kommunikáció könnyen félreértésekhez és elégedetlenséghez vezethet.
  • Ha azt érzed, hogy inkább terhére vagy az eddig tárgyalt kérdésekkel, keress mást a munkára. Rengeteg weboldalkészítő van.

XV. Referenciák és vélemények:

Ha van, nézd meg az előző ügyfelek véleményeit és referenciáit.

XVII: Nagyon fontos: Figyelj, hogy mi került a szerződésbe!

Mindent írjatok le, ez később mindkettőtöket véd a félreértésektől.

  • A legjobb indulattal is mást jelent neked és neki a “majd”, az “olyan lesz, amilyet szeretnél”, stb.

Sok sikert kívánok a weboldaladhoz!

A weboldalkészítés csak egy lépés a vállalkozásod sikeres működtetése felé. Ha bármilyen kérdésed van a folyamat során, vagy további segítségre van szükséged a vállalkozásod fejlesztésében, esetleg a személyes fejlődésed kapcsán, mint gyakorlati vállalkozásfejlesztési coach, örömmel állok rendelkezésedre. Célom, hogy a vállalkozásod a lehető legjobban működjön, és te is magabiztosan léphess előre a céljaid eléréséhez vezető úton.

KERTI ERI GYAKORLATI VÁLLALKOZÁS FEJLESZTŐ – KIVÉTELES ÜGYFÉLÉLMÉNY (UX, CX) MENTOR
TEL: 0620 771 39 84

vallalkozas tamogatas coaching