Imposztor szindróma – Gát vagy lendület a vállalkozói karrieredben?

imposztor szindroma coach

A vállalkozói lét sok izgalommal, de ugyanakkor rengeteg kihívással is jár. Az egyik leggyakoribb akadály, amivel a kezdő vállalkozók szembesülnek, az imposztor szindróma. Ez a belső bizonytalanság komoly gátat jelenthet a siker felé vezető úton, ám ha megfelelően kezeljük, akár a növekedés és a személyes fejlődés egyik hajtóerejévé is válhat. De vajon mi is pontosan az imposztor szindróma, és hogyan befolyásolja az utunkat?

Mi az imposztor szindróma, és miért érint olyan sok vállalkozót?

Az imposztor szindróma egy olyan belső pszichológiai jelenség, amely során az egyén úgy érzi, hogy sikerei nem valósak, és hamarosan “lebukik”, mint egy csaló. Az érintettek azt gondolják, hogy csak szerencséjük volt, vagy hogy mások túlértékelik őket, és bármikor kiderülhet, hogy valójában nem jó szakemberek, nem értenek annyira ahhoz, amit csinálnak. Ez az érzés különösen gyakori azoknál, akik új területre lépnek, például egy vállalkozás elindításakor.

Az imposztor szindróma valódi alapja: Miért érzed így magad?

Az imposztor szindróma mögött gyakran reális alapok húzódnak meg. Amikor valaki új területre lép, vagy új kihívások elé néz, teljesen természetes, hogy kezdetben bizonytalannak érzi magát. Ez a bizonytalanság abból fakad, hogy még nem rendelkezik elegendő tapasztalattal, és emiatt még nem alakult ki a belső magabiztosság. Ez az érzés azonban nem feltétlenül negatív; inkább egy jelzés arra, hogy szükség van további fejlődésre és tanulásra. Ahogy az ember egyre több tapasztalatot gyűjt, úgy válik egyre hozzáértőbbé és magabiztosabbá az adott területen.

Imposztor szindróma a multipotenciálisoknál

A multipotenciális vállalkozóknál még nagyobb valószínűséggel jelenhet meg imposztor szindrómás gondolat, hiszen több terület érdekli őket és az érzés, hogy nem értenek hozzá eléggé, megalapozott is lehet.

A multipot lét velejárója a “kilógok a sorból” érzés és a “mit szól majd a környezetem” gondolat. Néha nehéz elfogadtatni önmagával is, hogy egy újabb területen szakértőként kezdjen kommunikálni. Leggyakrabb megküzdési mód a multipotencionálisnál, hogy túltanulja magát. Annyi ismeretet, gyakorlatot halmoz fel az adott területről, hogy tagadhatatlanná váljon, ért az új szakmai területhez. Hosszútávon pedig mindez kedvező számára, mert így sikeresebb szakemberré válhat.

Hogyan fordíthatod az imposztor szindrómát a javadra?

Ahelyett, hogy az imposztor szindróma visszatartana téged, használd fel arra, hogy tovább motiváljon a fejlődésre. Az imposztor szindróma ugyanis egyfajta ébresztőként is szolgálhat: rámutat arra, hogy még van hová fejlődni, és ösztönözhet arra, hogy újabb és újabb kihívások elé állítsd magad. Az önfejlesztés és az önbizalom építése ebben az esetben elengedhetetlen. Ne feledd, hogy minden nagy siker mögött sok tanulás, küzdelem és tapasztalat áll – az imposztor szindróma pedig csak egy lépcsőfok ezen az úton.

Találd meg a saját erősségeidet, és építs rájuk!

Az imposztor szindróma egyik legjobb ellenszere az, ha felismered és elfogadod a saját erősségeidet. Mindenki rendelkezik egyedi képességekkel és tehetségekkel, amelyeket érdemes kiaknázni. Fontos, hogy megtaláld azokat a területeket, amelyekben sikeres és hiteles tudsz lenni, és ezekre kezdj el építkezni. Amikor arra fókuszálsz, amiben valóban jó vagy, egyre magabiztosabbá válsz, és ezáltal az imposztor szindróma érzése is csökkenni fog. Ne hagyd, hogy a belső kételyek gátat szabjanak a fejlődésednek – inkább használd őket arra, hogy még magasabb szintre juss!

Mi a teendő, ha az imposztor szindróma alaptalanul uralkodik el rajtad?

Előfordulhat azonban, hogy bár elegendő tudással és tapasztalattal rendelkezel, mégis folyamatosan úgy érzed, hogy nem vagy elég jó, és attól tartasz, hogy “lebuksz”, mint egy csaló. Ez az állapot hosszú távon komolyan akadályozhatja a karriered és a személyes fejlődésed is. Az imposztor szindróma ilyenkor eltorzíthatja a valóságérzékelést, és nem engedi, hogy reálisan megítéld a saját képességeidet.

Az ilyen helyzetekben különösen fontos, hogy tudatosítsd magadban: az imposztor szindróma nem tükrözi a valóságot, hanem egy torzított belső narratíva. Ne hagyd, hogy ez az érzés visszatartson a céljaid elérésében, és ne hagyd figyelmen kívül. Az önismeret és az önreflexió segíthet abban, hogy felismerd, hol vannak a valódi gyengeségeid, és hol csupán a belső bizonytalanságok torzítják az önértékelésed.

A megoldás: Hogyan tud egy coach segíteni?

Az imposztor szindróma kezelésében sokat segíthet egy külső szakértő, például egy coach bevonása. Egy újrakezdési coach segít abban, hogy tisztábban lásd a helyzetedet, és objektívebben meg tudd ítélni a képességeidet. Közösen dolgozhatunk azon, hogy újraértékeld a képességeidet, és megtaláld azt az irányt, amelyben valóban kiteljesedhetsz. Egy coach nemcsak abban segít, hogy felismerd az erősségeidet, hanem abban is, hogy hogyan hasznosíthatod őket a gyakorlatban, hogy magabiztosabbá válj, és elérd a céljaidat. Ha pedig van olyan gátló gyengeség a képességeidben, ami fejleszthető, erre is megtalálja a megoldást.

Hogyan lépj tovább az imposztor szindrómán?

Az imposztor szindróma leküzdéséhez idő és türelem szükséges, de egy coach támogatásával ez az út sokkal könnyebb lehet. Fontos, hogy ne hagyd, hogy az imposztor szindróma elhatalmasodjon rajtad, és ne hagyd, hogy visszatartson a céljaid elérésében. Dolgozzunk együtt azon, hogy felismerd a saját értékeidet, és kiépítsd azt az önbizalmat, amely lehetővé teszi, hogy sikeres vállalkozóvá válj.

Ne hagyd, hogy az imposztor szindróma gátat szabjon a fejlődésednek. Ha úgy érzed, hogy elakadtál, és szükséged van egy támogató szakértő segítségére, hívj engem, és dolgozzunk együtt a sikeres és elégedett vállalkozói karrieredért! Az imposztor szindróma nem a végállomás, hanem egy lehetőség arra, hogy újraértelmezd és új alapokra helyezd a karriered. Lépj velem kapcsolatba, és kezdjük el közösen a munkát!

vallalkozas támogatás coach tanfolyam
KERTI ERI ÚJRAKEZDÉSI COACH
Tel. 0620 771 39 84

Az első alkalom díjmentes!